artykuł nr 1

Wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości

Wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości

WYMAGANE DOKUMENTY:

  • wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości
  • dane niezbędne do wypełnienia wniosku
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej
  • pełnomocnictwo w przypadku, jeśli wnioskodawca działa na rzecz i w mieniu innego podmiotu z załączonym potwierdzeniem dokonania zapłaty opłaty skarbowej za pełnomocnictwo

WYSOKOŚĆ OPŁATY:

  • Opłata skarbowa za zaświadczenie - 21,00 zł za każdy egzemplarz
  • Opłata skarbowa za pełnomocnictwo -17,00 zł

Opłatę skarbową wnosi się na numer rachunku bankowego: 56 9484 1033 2306 1600 2219 0001


MIEJSCE ZŁOŻENIA I ODEBRANIA DOKUMENTÓW
Urząd Gminy w Grucie  - Biuro Obsługi Interesanta  lub pokój nr 11

TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
Bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia

PODSTAWA PRAWNA:

  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 poz. 1540 z późn.zm.) - art.168-170 i 306 a-306 n.
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 grudnia 2015 roku w sprawie za świadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz. U. z 2020 poz. 730 z późn.zm.)
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2021, poz.1923 z późn.zm.)
artykuł nr 2

Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego

artykuł nr 3

Jednolite wzory deklaracji i informacji na podatek od nieruchomości, podatek rolny oraz podatek leśny wraz z ich wersjami elektronicznymi obowiązujące od dnia 1 lipca 2019 roku

artykuł nr 4

Deklaracje i formularze obowiązujące od 1 stycznia 2019 roku

Ważne dla posiadaczy bydła - liczba DJP

1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie ustawa z 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej  (Dz. U. 2018, poz. 2247). Zgodnie z nią producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego m.in. na podstawie średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Na potrzeby wniosku, który należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na położenie gruntów, producent rolny może wystąpić do kierownika biura powiatowego ARiMR o wydanie dokumentu zawierającego informację o liczbie DJP bydła na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego.

Wzór wniosku dostępny będzie od 2 stycznia 2019 r. w biurach powiatowych ARiMR oraz na stronie internetowej Agencji pod adresem: www.arimr.gov.pl/identyfikacja-i-rejestracja-zwierzat.html

Podatek od środków transportowych

Podstawa prawna:

Art. 8 - art. 12b  ustawy z dnia ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2018 roku, poz. 1445 ze zm.)

Uchwała nr XIX/135/16 Rady Gminy Gruta z dnia  29 listopada 2016 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2018 roku w sprawie wzoru deklaracji na podatek od środków transportowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2436)

Zgodnie z art. 9 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych. Jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany.

Jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.

W przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.

Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty.

Obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.

Osoby fizyczne i prawne będące właścicielami środków transportowych są obowiązane:

- składać w terminie do dnia 15 lutego deklaracje na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy sporządzone na formularzu DT-1 "Deklaracja na podatek od środków transportowych", a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających jego powstanie,

- odpowiednio korygować deklaracje w razie zaistnienia okoliczności mających wpływ na powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego, lub zmianę miejsca zamieszkania lub siedziby - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.

Podatek od środków transportowych płatny jest w dwóch ratach:

- I rata płatna - 15 luty, 

- II rata płatna - 15 wrzesień,

na podane na konto Urzędu Gminy w Grucie: Bank Spółdzielczy Brodnica

 56 9484 1033 2306 1600 2219 0001

Wymagane dokumenty:

  • deklaracja na podatek od środków transportowych DT-1 i załącznik DT-1/A

Załączniki:

 

  •  przedłożyć do wglądu dokument na potwierdzenie wystąpienia nowych okoliczności, mających wpływ na powstanie / wygaśnięcie obowiązku podatkowego (umowa kupna-sprzedaży pojazdu, decyzja o wyrejestrowaniu pojazdu ). 

 

Załączniki obowiązujące od 01.01.2019 roku

DT-1 - Deklaracja na podatek od środków transportowych

Załącznik do DT-1