artykuł nr 1

Ogłoszenie Wójta Gminy Gruta z dnia 26.10.2007 r. w sprawie wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na terenie Gminy Gruta

 

Ogłoszenie

Wójta Gminy Gruta

 

z dnia 26.10.2007 r.

 

 

 

  Na podstawie art. 7 ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.) podaję do publicznej wiadomości wymagania jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na terenie Gminy Gruta 

I. Wymagania dla przedsiębiorców ubiegających się o uzyskanie zezwolenia na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości 

 1.Przedsiębiorca zobowiązny jest do złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia zawierającego dane określone w art. 8 ust. 1, 1a, 2,  ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.).

2.Przedsiębiorca jest obowiązny do odbierania od właścicieli nieruchomości wszystkich selektywnie zbieranych rodzajów odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz odpadów z remontów, zgodnie z art. 8 ust. 2b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku.

3.Przedsiębiorca ma obowiązek ograniczenia masy składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.

4.Świadczenie usług odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości może być prowadzone wyłącznie na podstawie umowy i na warunkach w niej określonych.

5.Przedsiębiorca powinien dysponować specjalnymi pojazdami do odbierania odpadów komunalnych – w ilości niezbędnej do zapewnienia ciągłości usług.

6.Pojazdy stosowane do odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości powinny:

a)spełniać wymagania techniczne określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.),

b)być oznakowane nazwą i adresem przedsiębiorcy.

7.Przedsiębiorca powinien posiadać bazę transportową i zaplecze techniczno-biurowe.

8.Przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić działalność będącą przedmiotem wniosku w sposób nie powodujący zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi lub środowiska oraz zanieczyszczania tras wywozu.

9.Po uzyskaniu zezwolenia przedsiębiorca jest obowiązany do prowadzenia ewidencji umów zawartych z właścicielami nieruchomości.

10.Przedsiębiorca jest zobowiązany zgodnie z art. 9a ust. 1 w terminie do 15 dnia po upływie każdego miesiąca przekazać wójtowi wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim miesiącu zawarł umowy na odbieranie odpadów komunalnych oraz z którymi umowy uległy rozwiązaniu lub wygasły.

11.Przedsiębiorca zgodnie z art. 9a ust. 2 jest obowiązany do sporządzania i przekazywania wójtowi do końca pierwszego kwartału za poprzedni rok kalendarzowy informacji dotyczącej:

a)masy poszcególnych rodzajów odebranych odpadów komunalnych,

b)sposobów zagospodarowania poszczególnych rodzajów odebranych odpadów komunalnych,

c)masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji składowanych na składowisku odpadów,

d)masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji nieskładowanych na składowiskach odpadów i sposobów lub sposobu ich zagospodarowania.

12.W sytuacji gdy instalacje, urządzenia i obiekty wymienione w gminnym planie gospodarki odpadami nie zapewniają możliwości odbioru i przetworzenia lub unieszkodliwienia wszystkich wyselekcjonowanych strumieni odpadów, przedsiębiorca powinien sam posiadać takie możliwości lub mieć podpisane umowy z zarządzającymi obiektami, instalacjami lub urządzeniami posiadającymi takie możliwości.

 II. Wymagania dla przedsiębiorców ubiegających się o uzyskanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych

 1.Przedsiębiorca jest zobowiązny do złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia zawierającego dane określone w art.8 ust. 1, 1a, 2a  ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.).

2.Świadczenie usług opróżniania zbiorników bezodpływowych może być prowadzone wyłącznie na podstawie umowy i na warunkach w niej określonych.

3.Przedsiębiorca powinien dysponować specjalnymi pojazdami do opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciełych – w ilości niezbędnej do zapewnienia ciągłości usług.

4.Pojazdy stosowane do opróżniania zbiorników bezodpływowych powinny:

a)spełniać wymagania techniczne określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz. U. Nr 193, poz. 1617),

b)być oznakowane nazwą i adresem przedsiębiorcy.

5.Przedsiębiorca jest zobowiązany zgodnie z art. 9a ust. 1 w terminie do 15 dnia po upływie każdego miesiąca przekazać wójtowi wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim miesiącu zawarł umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych oraz z którymi umowy uległy rozwiązaniu lub wygasły.

6.Przedsiębiorca zgodnie z art. 9a ust. 2 jest obowiązany do sporządzania i przekazywania wójtowi do końca pierwszego kwartału za poprzedni rok kalendarzowy informacji dotyczącej ilości i rodzaju nieczystości ciekłych z obszaru gminy.

7.Przedsiębiorca jest zobowiązany do wystawienia dowodów wykonania usługi z podaniem daty wykonania usługi, ilości wywiezionych nieczystości ciekłych.

8.Przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji umów zawartych z właścicielami nieruchomości, dowodów świadczenia usług oraz dowodów przyjęcia nieczystości ciekłych przez satcję zlewną.

  Wójt Gminy Gruta

   Stanisław Tarkowski